Mám dálkové ovladače vrat Hörmann se šedými tlačítky na baterie 12V i malý na klíče na baterie 6V a značně se nám zhoršuje citlivost přijímačů i přesto že jsme již několikrát měnili baterie. Dřív otevíral z 25 – 30 m z jedoucího auta a dnes stěží na 4 met

Q: Mám dálkové ovladače vrat Hörmann se šedými tlačítky na baterie 12V i malý na klíče na baterie 6V a značně se nám zhoršuje citlivost přijímačů i přesto že jsme již několikrát měnili baterie. Dřív otevíral z 25 – 30 m z jedoucího auta a dnes stěží na 4 metry a to musím vystoupit. Prosíme o radu co s tím.

A: 
Sepsal jsem pár bodů, které platí nejen pro vaše dálkové ovládání Hörmann, ale všeobecně i pro všechny další značky dálkových ovládačů.

Navrhuji postupovat pro vyřešení problému s malým dosahem ovládačů takhle:


1 - zkontrolovat, zda je instalovaná anténa, popř. zda je vůbec připojena do přijímače (ano, je to úsměvné, ale opravdu ne všechny montážní firmy vrat tak činí)

2 - přesunout anténu na jiné místo či úplně mimo garáž před garážová vrata, nejlépe na vyšší místo. 

3 - zkontrolujte, zda nemají vaši sousedi z vašeho okolí (nebo vy) nějaké nové elektrozařízení, které by mohlo rušit přijímač? (bezdrátový teploměr, hračky na dálkové ovládání, wifi, bezdrátový zvonek...) Máme zkušenost z instalace u zákazníka, že zrovna autíčko na dálkové ovládání, i když bylo vypnuté, dokázalo rušit dálkové ovládání vrat. Pomohlo až vyjmutí baterií z ovládače (a následné zakoupení jiné hračky :-)

4 - snížený dosah ovládačů vrat Hörmann se projevuje u všech ovládačů, co máte k dispozici?

5 - nemáte nový automobil, který by "stínil" (faradayova klec) signál vysílačů? Snížený dosah ovládačů je ze všech vašich automobilů stejný?

6 - můžete si nechat změřit odbornou firmou velikost zarušení vašeho okolí? My si tuto službu objednáváme u partnerské firmy Montego.cz (která to provádí ale jen v okolí Opavy, Ostravy a Olomouce)

7 - nemáte v automobilu již z výroby zabudovaný vysílač pro otevírání vrat, např. kompaktibilní se systémem HOMELINK? Tato možnost ovládání vrat přímo z auta bývá součástí vozidel vyšší cenové kategorie. Ovládací tlačítko je umístěno ve zpětném zrcátku či v stropním osvětlení nad přístrojovou deskou. Zkušenosti máme s vozidly BMW X5, X6, Jaguar, Land Rover atd. Pokud ano, aktivoval bych ho (opět objednáváme tuto placenou službu pro naše klienty u společnosti Montego.cz).

8 - doporučuji připojit např. externí přijímač Nice SMX2R (frekvence 433 MHz) popř. přijímač Nice OX2FM (frekvence 868 MHz) a otestovat dosah pomocí nových ovládačů Nice Flo2r-S popř. Nice ON1FM. Tyto sestavy přijímače a vysílače vám můžeme zaslat již spárované na otestovaní. Stačí připojit 4 žílový vodič k pohonu. Pošlete-li nám typ pohonu (fotku), pošleme vám schéma, kam kterou žílu připojit. Nebudete-li s dosahem ovládání spokojen, vrátíme vám peníze zpět do 30 dnů od nákupu.

A pokud nic z toho výše popsaného nepomůže, popř. nechcete testováním ztrácet čas, zde je typ na jistý způsob dálkového ovládání, který funguje na více než 95% pokrytí naší republiky:

9 - Pokud všichni, co otevírají vrata, používají mobilní telefon, nabízíme vám jako východisko z vaší situace GSM ovládač vrat. Provoz ovládání vrat mobilním telefonem je zdarma a je 100%-ně funkční. Opět platí již výše uvedené, a to, že stačí připojit jen 4 žílový vodič k pohonu (resp. jen 2 žílový vodič + zastrčit zástrčku do zásuvky). Nastavování GSM klíče je možno z mobilního telefonu (nepohodlné), z počítače připojeného k GSM ovládači (nepraktické) nebo nejjednodušeji přes internet (doporučuji), případně SMSkou (zdlouhavé). GSM ovladač ovládá garážová vrata (brány, závory,osvětlení..) prozvoněním z mobilního telefonu (zdarma) nebo posláním SMS zprávy (zpoplatněno dle vašeho tarifu). Možné ovládání až 2 zařízení z max. 99 telefonních čísel. Jednotlivým telefonním číslům je možno nastavit omezení počtu otevření vrat až na 99 krát. Možnost nastavení i jako časový spínač pro rozmezí 1s až 10 hod. Dodáte-li nám seznam telefonních čísel, která můžou vrata otevírat, zašleme vám již GSM vysílač kompletně naprogramován a funkční vč. SIM karty vámi vybraného operátora.